| User | IANKITGUPTA |
| Upload Date | Sun, 02 May 2021 09:25:36 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP EliteBook 840 G1 |
| Motherboard | Hewlett-Packard 198F |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4300U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 1.90 GHz |
| Maximum Frequency | 2.89 GHz |
| Package | Socket 1168 BGA |
| Codename | Haswell ULT |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 313 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 428 | |
| Integer Score | 285 | |
| Floating Point Score | 353 | |
|
AES-XTS
|
428
747.3 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
299
1.51 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
327
15.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
321
905.7 KTE/sec |
|
|
HTML5
|
195
228.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
252
78.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
331
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
271
86.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
307
2.39 Klines/sec |
|
|
Camera
|
296
3.43 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
259
324.4 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
330
2044.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
284
15.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
332
2.55 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
352
8.67 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
549
26.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
584
7.95 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
382
306.6 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
296
2.65 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
311
9.93 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
332
12.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 753 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1256 | |
| Integer Score | 696 | |
| Floating Point Score | 792 | |
|
AES-XTS
|
1256
2.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
803
4.06 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
808
38.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
745
2.10 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
554
650.1 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
611
191.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
739
40.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
724
230.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
684
5.33 Klines/sec |
|
|
Camera
|
636
7.37 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
638
798.1 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
856
5303.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
640
35.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
665
5.12 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
774
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1203
59.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1368
18.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
945
759.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
620
5.55 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
658
21.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
675
26.1 images/sec |