| User | petelallis |
| Upload Date | Tue, 10 Dec 2019 22:11:53 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Ultimate (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. H97M-PLUS |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1015 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1361 | |
| Integer Score | 956 | |
| Floating Point Score | 1084 | |
|
AES-XTS
|
1361
2.32 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1088
5.50 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1053
49.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
865
2.44 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
936
1.10 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
933
292.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
920
49.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
940
299.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
996
7.76 Klines/sec |
|
|
Camera
|
895
10.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1043
1.31 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
998
6183.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
901
49.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
952
7.33 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
953
23.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1724
84.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1896
25.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1165
935.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
858
7.68 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1054
33.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
827
32.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 3730 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3818 | |
| Integer Score | 3599 | |
| Floating Point Score | 4000 | |
|
AES-XTS
|
3818
6.51 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4464
22.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4417
208.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2318
6.54 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3372
3.96 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3741
1.17 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3829
207.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3254
1.01 MB/sec |
|
|
Clang
|
4257
33.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3309
38.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4390
5.49 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4763
29511.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3568
196.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3863
29.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3981
98.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5606
275.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7277
99.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5211
4.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3471
31.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2810
89.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1764
68.2 images/sec |