| User | marsmusics |
| Upload Date | Tue, 10 Dec 2019 21:53:43 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. H87M-D3H |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. H87M-D3H |
| Power Plan | Equilibrado |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.99 GHz |
| Maximum Frequency | 4.59 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1128 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1574 | |
| Integer Score | 1059 | |
| Floating Point Score | 1203 | |
|
AES-XTS
|
1574
2.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1110
5.61 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1212
57.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
873
2.46 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1023
1.20 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1053
329.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1059
57.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1087
346.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1090
8.49 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1055
12.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1068
1.34 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1144
7089.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1033
56.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
982
7.56 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1098
27.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1862
91.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2211
30.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1341
1.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1004
8.99 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1056
33.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
960
37.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 3736 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3653 | |
| Integer Score | 3734 | |
| Floating Point Score | 3755 | |
|
AES-XTS
|
3653
6.23 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4536
22.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4724
223.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2309
6.51 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3550
4.17 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3952
1.24 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4057
220.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3736
1.16 MB/sec |
|
|
Clang
|
4107
32.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3263
37.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4640
5.81 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4780
29611.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3302
181.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3879
29.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4058
100.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5661
277.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6500
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5639
4.53 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2637
23.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2345
75.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1414
54.6 images/sec |