| User | emartucci |
| Upload Date | Tue, 12 Nov 2019 19:06:43 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Ubuntu 18.04.3 LTS 4.15.0-66-generic x86_64 |
| Model | Apple Inc. iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-DB15BD556843C820 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.32 GB |
| Single-Core Score | 1024 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1365 | |
| Integer Score | 971 | |
| Floating Point Score | 1082 | |
|
AES-XTS
|
1365
2.33 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
893
4.52 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1031
48.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
977
2.75 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
939
1.10 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
859
269.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
991
53.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1009
321.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1016
7.92 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1041
12.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
953
1.19 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1063
6584.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1038
57.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
981
7.55 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
991
24.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1025
50.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2082
28.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1313
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1025
9.18 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
859
27.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
943
36.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 3671 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3890 | |
| Integer Score | 3546 | |
| Floating Point Score | 3904 | |
|
AES-XTS
|
3890
6.63 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3562
18.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3925
185.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2061
5.81 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3304
3.88 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4000
1.25 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4137
224.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3541
1.10 MB/sec |
|
|
Clang
|
4426
34.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3591
41.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4370
5.47 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5206
32252.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3881
213.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4249
32.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3759
92.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4082
200.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7585
103.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5876
4.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3999
35.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1877
60.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1666
64.4 images/sec |