| User | MrM0nkey |
| Upload Date | Mon, 11 Nov 2019 16:13:26 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z87X-UD7 TH |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z87X-UD7 TH-CF |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1017 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1380 | |
| Integer Score | 952 | |
| Floating Point Score | 1097 | |
|
AES-XTS
|
1380
2.35 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1057
5.35 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1056
50.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
820
2.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
914
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
935
292.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
930
50.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
974
310.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
982
7.65 Klines/sec |
|
|
Camera
|
922
10.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1012
1.27 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
979
6062.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
925
50.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
964
7.42 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
967
23.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1758
86.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1942
26.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1170
939.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
869
7.78 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1043
33.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
897
34.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 3757 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3792 | |
| Integer Score | 3642 | |
| Floating Point Score | 4000 | |
|
AES-XTS
|
3792
6.46 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4539
23.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4599
217.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2449
6.91 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3221
3.78 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3707
1.16 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4048
219.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3415
1.06 MB/sec |
|
|
Clang
|
4085
31.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3272
37.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4252
5.32 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4723
29262.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3565
196.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3845
29.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4057
100.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5779
283.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7424
101.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5215
4.19 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3573
32.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2766
88.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1699
65.6 images/sec |