| User | MrM0nkey |
| Upload Date | Mon, 11 Nov 2019 16:04:23 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z87X-UD7 TH |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z87X-UD7 TH-CF |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 978 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1335 | |
| Integer Score | 915 | |
| Floating Point Score | 1055 | |
|
AES-XTS
|
1335
2.28 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
965
4.88 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1031
48.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
814
2.29 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
874
1.03 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
895
280.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
902
48.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
951
303.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
941
7.34 Klines/sec |
|
|
Camera
|
883
10.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
937
1.17 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
981
6077.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
886
48.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
936
7.21 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
946
23.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1606
78.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1857
25.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1077
864.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
878
7.87 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1019
32.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
873
33.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 3664 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3814 | |
| Integer Score | 3524 | |
| Floating Point Score | 3942 | |
|
AES-XTS
|
3814
6.50 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4164
21.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4386
207.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2354
6.64 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3123
3.67 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3635
1.14 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3951
214.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3388
1.05 MB/sec |
|
|
Clang
|
3939
30.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3260
37.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4130
5.17 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4662
28883.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3502
192.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3744
28.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3997
98.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5678
278.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7381
100.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5166
4.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3545
31.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2720
86.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1695
65.5 images/sec |