| User | upandgone |
| Upload Date | Mon, 04 Jan 2021 07:46:17 +0000 |
| Views | 13 |
| Notes | 3 Virtual Machines were running 4.1 TPU overclock Memory @ 2733 MHz Stable |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX B350-F GAMING |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 1700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Summit Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1356 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1050 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2163 | |
| Integer Score | 924 | |
| Floating Point Score | 1139 | |
|
AES-XTS
|
2163
3.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1032
5.22 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1120
53.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
848
2.39 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
815
956.5 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
790
247.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
948
51.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
832
265.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
893
6.96 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1102
12.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1040
1.30 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1075
6657.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1312
72.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1070
8.24 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
846
20.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1991
97.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1912
26.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1271
1.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
914
8.18 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
944
30.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
754
29.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 7168 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5744 | |
| Integer Score | 6944 | |
| Floating Point Score | 7891 | |
|
AES-XTS
|
5744
9.79 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7074
35.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10507
497.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3491
9.85 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8068
9.47 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
8326
2.61 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7530
408.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4856
1.51 MB/sec |
|
|
Clang
|
8215
64.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7173
83.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7795
9.75 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11392
70580.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7515
413.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
9104
70.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7679
189.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
11840
580.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
15635
213.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12076
9.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7409
66.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3811
121.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2509
96.9 images/sec |