| User | iainspowart |
| Upload Date | Wed, 30 Dec 2020 19:57:57 +0000 |
| Views | 11 |
| Notes | Out-of-box settings. Just set up new PC with 1x M.2 drive and integrated graphics. No overclocking of CPU or RAM. |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TUF GAMING Z490-PLUS |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-10600K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.79 GHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1288 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1602 | |
| Integer Score | 1211 | |
| Floating Point Score | 1401 | |
|
AES-XTS
|
1602
2.73 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1274
6.45 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1435
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1088
3.07 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1141
1.34 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1187
372.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1249
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1223
389.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1198
9.33 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1137
13.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1192
1.49 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1297
8033.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1114
61.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1231
9.48 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1165
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2273
111.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2405
32.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1581
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1152
10.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1355
43.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1222
47.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 6564 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4552 | |
| Integer Score | 6521 | |
| Floating Point Score | 6993 | |
|
AES-XTS
|
4552
7.76 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7515
38.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
9341
441.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3152
8.89 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6548
7.69 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7423
2.33 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7312
396.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5543
1.72 MB/sec |
|
|
Clang
|
7957
62.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
6145
71.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7694
9.63 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9713
60175.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6613
363.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7547
58.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6771
166.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
9180
450.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
13224
180.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10630
8.54 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6689
59.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3838
122.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2338
90.3 images/sec |