| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 09 Nov 2019 11:05:07 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1329 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1794 | |
| Integer Score | 1243 | |
| Floating Point Score | 1439 | |
|
AES-XTS
|
1794
3.06 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1286
6.50 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1421
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1075
3.03 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1189
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1170
366.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1264
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1301
414.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1276
9.94 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1237
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1299
1.62 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1273
7885.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1264
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1223
9.42 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1224
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2269
111.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2469
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1560
1.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1210
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1324
42.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1254
48.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 5129 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4887 | |
| Integer Score | 5035 | |
| Floating Point Score | 5372 | |
|
AES-XTS
|
4887
8.33 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5581
28.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6645
314.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2973
8.38 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4717
5.54 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5114
1.60 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5635
305.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4842
1.51 MB/sec |
|
|
Clang
|
5863
45.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4892
56.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5971
7.47 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6534
40480.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4835
265.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5226
40.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5501
135.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7039
345.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10459
142.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7444
5.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5151
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2959
94.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2373
91.7 images/sec |