| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 09 Nov 2019 10:14:01 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1336 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1796 | |
| Integer Score | 1251 | |
| Floating Point Score | 1442 | |
|
AES-XTS
|
1796
3.06 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1290
6.52 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1417
67.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1092
3.08 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1194
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1201
376.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1272
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1296
413.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1272
9.91 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1247
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1280
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1277
7910.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1242
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1221
9.40 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1215
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2284
112.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2507
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1597
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1211
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1335
42.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1256
48.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5160 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4893 | |
| Integer Score | 5068 | |
| Floating Point Score | 5403 | |
|
AES-XTS
|
4893
8.34 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5663
28.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6632
313.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3011
8.49 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4724
5.55 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5271
1.65 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5600
303.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4816
1.50 MB/sec |
|
|
Clang
|
5936
46.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4890
56.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5881
7.36 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6597
40873.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4821
265.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5236
40.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5488
135.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7171
351.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10499
143.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7777
6.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5147
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2975
95.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2379
91.9 images/sec |