| Upload Date | Fri, 08 Nov 2019 18:54:30 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.6 (Build 17G65) |
| Model | iMac (27-inch Late 2013) |
| Model ID | iMac14,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-27ADBB7B4CEE8E61 iMac14,2 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6800K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 15.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB RAM |
| Single-Core Score | 793 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1190 | |
| Integer Score | 724 | |
| Floating Point Score | 877 | |
|
AES-XTS
|
1190
2.03 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
820
4.15 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
791
37.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
627
1.77 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
673
789.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
595
186.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
742
40.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
781
248.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
775
6.04 Klines/sec |
|
|
Camera
|
748
8.67 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
678
848.3 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
922
5711.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
676
37.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
731
5.63 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
716
17.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1487
73.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1567
21.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
846
679.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
784
7.02 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
881
28.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
781
30.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 4183 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5761 | |
| Integer Score | 3866 | |
| Floating Point Score | 4608 | |
|
AES-XTS
|
5761
9.82 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4885
24.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5589
264.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3583
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3062
3.60 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3823
1.20 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3210
174.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3480
1.08 MB/sec |
|
|
Clang
|
3975
31.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3791
43.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4007
5.01 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6755
41849.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4213
231.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4364
33.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5083
125.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6532
320.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7273
99.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6662
5.35 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3339
29.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3035
97.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2453
94.8 images/sec |