| User | Alberto98alb |
| Upload Date | Sun, 27 Dec 2020 17:15:12 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270F GAMING |
| Power Plan | Prestazioni elevate |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.50 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1212 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1608 | |
| Integer Score | 1149 | |
| Floating Point Score | 1281 | |
|
AES-XTS
|
1608
2.74 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1137
5.75 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1361
64.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1138
3.21 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1052
1.23 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1117
350.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1182
64.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1185
377.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1110
8.65 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1085
12.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1061
1.33 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1177
7294.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1138
62.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1070
8.24 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1098
27.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1992
97.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2201
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1412
1.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1026
9.19 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1135
36.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1265
48.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 4672 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6206 | |
| Integer Score | 4408 | |
| Floating Point Score | 4988 | |
|
AES-XTS
|
6206
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4862
24.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5661
267.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3407
9.61 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3697
4.34 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4309
1.35 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4834
262.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4311
1.34 MB/sec |
|
|
Clang
|
4805
37.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4199
48.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4310
5.39 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5868
36353.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4347
238.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4553
35.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5060
124.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7260
356.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9690
132.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6609
5.31 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4551
40.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3357
107.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2642
102.1 images/sec |