| User | stuart_tetley |
| Upload Date | Sat, 26 Dec 2020 11:09:54 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X299 Taichi |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-7940X |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 28 Threads |
| Base Frequency | 3.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.30 GHz |
| Package | Socket 2066 LGA |
| Codename | Skylake-X |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 14 |
| L3 Cache | 19.3 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 64.00 GB DDR4 SDRAM 1600 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1084 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1541 | |
| Integer Score | 1032 | |
| Floating Point Score | 1122 | |
|
AES-XTS
|
1541
2.63 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1046
5.29 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1179
55.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
890
2.51 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
956
1.12 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1023
320.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1040
56.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1102
351.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1062
8.28 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1020
11.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
982
1.23 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1089
6749.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
757
41.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
921
7.09 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
929
22.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1917
94.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2009
27.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1341
1.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
976
8.74 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1026
32.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
989
38.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 13471 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10966 | |
| Integer Score | 13291 | |
| Floating Point Score | 14280 | |
|
AES-XTS
|
10966
18.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
15540
78.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
18933
895.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
7642
21.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
12689
14.9 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
14070
4.41 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13926
755.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
11632
3.62 MB/sec |
|
|
Clang
|
16433
128.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
12113
140.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
11238
14.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19619
121549.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
13010
715.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
14707
113.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13914
342.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
19963
979.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
26996
367.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20009
16.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13045
116.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9564
305.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
6374
246.3 images/sec |