| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 24 Dec 2020 20:58:35 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.29 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1534 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1163 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1675 | |
| Integer Score | 1081 | |
| Floating Point Score | 1255 | |
|
AES-XTS
|
1675
2.86 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
976
4.93 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1327
62.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1056
2.98 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
924
1.09 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1031
322.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1146
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1111
354.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1069
8.33 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1134
13.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
946
1.18 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1181
7315.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1129
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1076
8.28 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1082
26.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1823
89.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2161
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1490
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1069
9.58 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1007
32.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1313
50.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 3939 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6216 | |
| Integer Score | 3659 | |
| Floating Point Score | 4167 | |
|
AES-XTS
|
6216
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3934
19.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4832
228.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3124
8.81 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3379
3.97 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3547
1.11 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3645
197.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3369
1.05 MB/sec |
|
|
Clang
|
3806
29.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3531
40.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4038
5.05 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4683
29012.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3662
201.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3540
27.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4184
103.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5894
289.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7923
108.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5409
4.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3757
33.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2730
87.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2475
95.6 images/sec |