| User | katsa |
| Upload Date | Wed, 23 Dec 2020 07:56:32 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.24 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1175 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2185 | |
| Integer Score | 1024 | |
| Floating Point Score | 1335 | |
|
AES-XTS
|
2185
3.73 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1115
5.64 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1261
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1023
2.89 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
740
869.0 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
895
280.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1044
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1016
323.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1012
7.89 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1214
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1322
1.65 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1199
7425.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1453
79.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1238
9.53 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
974
24.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2179
106.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2071
28.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1531
1.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
981
8.79 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1185
37.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1075
41.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 7695 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6292 | |
| Integer Score | 7132 | |
| Floating Point Score | 9150 | |
|
AES-XTS
|
6292
10.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
9226
46.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10772
509.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4356
12.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4459
5.24 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7835
2.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8242
447.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5670
1.76 MB/sec |
|
|
Clang
|
8623
67.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7830
90.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9627
12.0 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11455
70966.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9097
500.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
9669
74.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8216
202.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
13438
659.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16348
222.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13697
11.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7940
71.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5696
182.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3469
134.0 images/sec |