| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 20 Dec 2020 17:34:11 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.65 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1549 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1304 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1719 | |
| Integer Score | 1219 | |
| Floating Point Score | 1420 | |
|
AES-XTS
|
1719
2.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1229
6.21 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1408
66.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1222
3.44 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1152
1.35 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1133
355.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1222
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1196
381.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1220
9.50 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1204
14.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1259
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1241
7690.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1238
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1171
9.01 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1184
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2212
108.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2392
32.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1557
1.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1135
10.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1314
42.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1437
55.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5056 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6718 | |
| Integer Score | 4796 | |
| Floating Point Score | 5341 | |
|
AES-XTS
|
6718
11.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5493
27.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6349
300.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3825
10.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4148
4.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4814
1.51 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5199
282.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4712
1.47 MB/sec |
|
|
Clang
|
4989
38.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4127
47.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5363
6.71 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6127
37958.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4443
244.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4235
32.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5272
130.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7411
363.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10070
137.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7609
6.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4911
44.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3634
116.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3056
118.1 images/sec |