| User | k0ech |
| Upload Date | Sun, 20 Dec 2020 12:38:08 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro Insider Preview (64-bit) |
| Model | MSI MS-7866 |
| Motherboard | MSI Z87M GAMING (MS-7866) |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 1313 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1081 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1499 | |
| Integer Score | 1018 | |
| Floating Point Score | 1148 | |
|
AES-XTS
|
1499
2.56 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1079
5.46 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1111
52.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
999
2.82 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1000
1.17 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1004
314.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1010
54.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1005
320.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1001
7.80 Klines/sec |
|
|
Camera
|
959
11.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
771
964.4 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1054
6532.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
963
52.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1023
7.88 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1073
26.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1756
86.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2026
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1276
1.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
950
8.51 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1113
35.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1112
43.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 4250 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4663 | |
| Integer Score | 4053 | |
| Floating Point Score | 4609 | |
|
AES-XTS
|
4663
7.95 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4690
23.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5495
260.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2857
8.06 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3779
4.44 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4223
1.32 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4357
236.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3844
1.20 MB/sec |
|
|
Clang
|
4130
32.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3632
42.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4137
5.18 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5347
33128.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4081
224.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4392
33.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4794
118.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6918
339.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8486
115.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5891
4.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4063
36.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3556
113.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2097
81.0 images/sec |