| Upload Date | Fri, 18 Dec 2020 20:29:16 +0000 |
| Views | 81 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Inspiron 3576 |
| Motherboard | Dell Inc. 0VXVX8 |
| Power Plan | Dell |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 1.99 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1196 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 638 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 952 | |
| Integer Score | 579 | |
| Floating Point Score | 712 | |
|
AES-XTS
|
952
1.62 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
444
2.24 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
566
26.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
481
1.36 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
586
688.1 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
596
186.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
702
38.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
592
188.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
677
5.27 Klines/sec |
|
|
Camera
|
616
7.14 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
457
572.2 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
736
4562.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
618
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
705
5.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
659
16.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
965
47.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1385
18.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
845
678.6 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
654
5.86 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
532
17.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
633
24.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 1699 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2059 | |
| Integer Score | 1487 | |
| Floating Point Score | 2097 | |
|
AES-XTS
|
2059
3.51 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
2424
12.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3070
145.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1239
3.49 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2603
3.06 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2798
876.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2057
111.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1517
483.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1947
15.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
87
1.01 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1901
2.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3343
20708.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2031
111.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1816
14.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2120
52.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3136
153.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4069
55.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2939
2.36 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1994
17.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1003
32.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
927
35.8 images/sec |