| Upload Date | Fri, 18 Dec 2020 10:08:17 +0000 |
| Views | 140 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP EliteBook 840 G7 Notebook PC |
| Motherboard | HP 8723 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10510U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.29 GHz |
| Maximum Frequency | 4.89 GHz |
| Package | Socket 1528 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 665 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 1214 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1662 | |
| Integer Score | 1146 | |
| Floating Point Score | 1285 | |
|
AES-XTS
|
1662
2.83 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1163
5.88 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1294
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1027
2.90 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1089
1.28 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1165
365.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1177
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1136
362.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1216
9.47 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1073
12.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1230
1.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1293
8011.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1052
57.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1059
8.15 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1091
26.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1947
95.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2133
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1349
1.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1064
9.53 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1213
38.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1133
43.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 3253 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3034 | |
| Integer Score | 3108 | |
| Floating Point Score | 3604 | |
|
AES-XTS
|
3034
5.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4031
20.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3777
178.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1950
5.50 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2553
3.00 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3605
1.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3268
177.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3318
1.03 MB/sec |
|
|
Clang
|
3435
26.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2657
30.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4662
5.83 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4344
26913.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3328
183.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3867
29.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3342
82.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4973
244.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6124
83.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6075
4.88 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2887
25.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1940
62.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1478
57.1 images/sec |