| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 20:26:11 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.05 GHz |
| Maximum Frequency | 4.05 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1172 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2133 | |
| Integer Score | 1013 | |
| Floating Point Score | 1355 | |
|
AES-XTS
|
2133
3.64 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1016
5.14 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1260
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1059
2.99 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
732
859.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
887
277.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1039
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1009
321.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
993
7.74 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1223
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1346
1.68 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1180
7311.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1437
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1251
9.63 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
999
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2251
110.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2141
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1507
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1002
8.98 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1219
39.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1119
43.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 8583 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6509 | |
| Integer Score | 8086 | |
| Floating Point Score | 10006 | |
|
AES-XTS
|
6509
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11629
58.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12561
594.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4638
13.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4762
5.59 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9722
3.05 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9207
499.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5798
1.80 MB/sec |
|
|
Clang
|
10174
79.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8676
100.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9157
11.5 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13244
82052.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9676
531.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11121
85.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8849
218.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15867
778.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17381
236.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15579
12.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8866
79.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6443
206.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3552
137.2 images/sec |