| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 20:23:26 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.05 GHz |
| Maximum Frequency | 4.05 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1179 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2131 | |
| Integer Score | 1022 | |
| Floating Point Score | 1362 | |
|
AES-XTS
|
2131
3.63 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1160
5.87 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1259
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1006
2.84 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
734
861.6 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
881
276.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1042
56.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1014
323.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
995
7.75 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1218
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1340
1.68 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1181
7317.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1438
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1246
9.59 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1123
27.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2244
110.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2063
28.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1510
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
993
8.90 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1219
39.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1113
43.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 8489 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6532 | |
| Integer Score | 7941 | |
| Floating Point Score | 10003 | |
|
AES-XTS
|
6532
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11137
56.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12368
585.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4622
13.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4708
5.53 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9601
3.01 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9006
488.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5887
1.83 MB/sec |
|
|
Clang
|
9437
73.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8724
101.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10912
13.7 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12774
79138.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9628
529.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11086
85.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8756
215.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15405
755.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17396
237.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15200
12.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8483
76.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6273
200.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3554
137.3 images/sec |