| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 20:08:42 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.05 GHz |
| Maximum Frequency | 4.05 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1182 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2134 | |
| Integer Score | 1035 | |
| Floating Point Score | 1341 | |
|
AES-XTS
|
2134
3.64 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1196
6.05 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1261
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1060
2.99 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
739
867.8 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
894
280.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1049
57.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1018
324.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
987
7.69 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1223
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1339
1.68 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1183
7329.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1440
79.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1212
9.33 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
997
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2248
110.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2025
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1519
1.22 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
986
8.84 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1217
38.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1101
42.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 8444 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6629 | |
| Integer Score | 7860 | |
| Floating Point Score | 10013 | |
|
AES-XTS
|
6629
11.3 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10882
55.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12091
572.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4673
13.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4666
5.48 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9140
2.86 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9025
489.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5858
1.82 MB/sec |
|
|
Clang
|
9712
75.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8508
98.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10694
13.4 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12672
78505.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9544
524.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10611
81.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8977
221.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15928
781.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17613
240.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14949
12.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8609
77.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6295
201.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3623
140.0 images/sec |