| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 19:50:08 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1663 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1203 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2183 | |
| Integer Score | 1043 | |
| Floating Point Score | 1386 | |
|
AES-XTS
|
2183
3.72 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1151
5.82 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1286
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1051
2.97 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
746
875.5 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
915
286.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1076
58.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1060
337.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
999
7.78 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1209
14.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1360
1.70 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1221
7567.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1462
80.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1181
9.10 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1095
27.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2377
116.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2175
29.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1531
1.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1031
9.24 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1236
39.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1142
44.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 8500 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6738 | |
| Integer Score | 7937 | |
| Floating Point Score | 10012 | |
|
AES-XTS
|
6738
11.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11095
56.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12050
570.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4750
13.4 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4599
5.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9266
2.90 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8941
485.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
6055
1.88 MB/sec |
|
|
Clang
|
9926
77.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8595
99.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10736
13.4 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12633
78265.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9624
529.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10514
80.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8887
219.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
16163
792.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17523
238.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14655
11.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8699
77.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6353
203.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3621
139.9 images/sec |