| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 19:35:49 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1218 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2167 | |
| Integer Score | 1067 | |
| Floating Point Score | 1387 | |
|
AES-XTS
|
2167
3.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1204
6.09 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1298
61.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1067
3.01 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
771
905.8 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
928
290.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1086
58.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1074
342.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1038
8.09 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1240
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1320
1.65 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1226
7596.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1494
82.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1298
10.00 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
973
24.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2407
118.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2165
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1568
1.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1024
9.17 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1257
40.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1138
44.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 8622 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6562 | |
| Integer Score | 8080 | |
| Floating Point Score | 10139 | |
|
AES-XTS
|
6562
11.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11508
58.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12369
585.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4650
13.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4771
5.60 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9570
3.00 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9175
497.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5934
1.85 MB/sec |
|
|
Clang
|
10249
79.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8705
100.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10839
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13598
84244.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9701
533.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10873
83.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8818
217.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
16117
790.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17402
237.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15039
12.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8726
78.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6461
206.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3570
138.0 images/sec |