| User | katsa |
| Upload Date | Thu, 17 Dec 2020 18:26:05 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.27 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1200 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2175 | |
| Integer Score | 1038 | |
| Floating Point Score | 1387 | |
|
AES-XTS
|
2175
3.71 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1171
5.92 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1276
60.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
977
2.76 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
739
867.4 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
904
283.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1065
57.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1054
335.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1021
7.95 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1248
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1361
1.70 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1219
7555.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1494
82.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1273
9.80 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1119
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2319
113.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2196
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1538
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1009
9.04 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1158
37.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1134
43.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 7707 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6490 | |
| Integer Score | 7149 | |
| Floating Point Score | 9120 | |
|
AES-XTS
|
6490
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
9897
50.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10490
496.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4513
12.7 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4370
5.13 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7719
2.42 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8239
447.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5577
1.74 MB/sec |
|
|
Clang
|
8508
66.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7892
91.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9709
12.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10932
67726.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
8480
466.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
9766
75.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8140
200.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15067
739.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16323
222.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13610
10.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7741
69.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5701
182.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3434
132.7 images/sec |