| User | kenyob |
| Upload Date | Wed, 09 Dec 2020 15:36:57 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | PowerSpec G315 |
| Motherboard | Asus PRIME Z370-P |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-8600K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4.30 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 3 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 3 |
| L2 Cache | 256 KB x 3 |
| L3 Cache | 9.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 991 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1423 | |
| Integer Score | 922 | |
| Floating Point Score | 1068 | |
|
AES-XTS
|
1423
2.43 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
723
3.66 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1178
55.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
715
2.02 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
920
1.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
876
274.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1040
56.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
960
305.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
979
7.63 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1007
11.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
699
875.2 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1043
6460.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
923
50.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
989
7.62 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
993
24.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1636
80.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2054
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1237
993.5 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
967
8.67 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
761
24.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1018
39.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 3864 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4306 | |
| Integer Score | 3698 | |
| Floating Point Score | 4149 | |
|
AES-XTS
|
4306
7.34 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3269
16.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5064
239.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2010
5.67 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4111
4.83 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3660
1.15 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4527
245.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3672
1.14 MB/sec |
|
|
Clang
|
4060
31.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3825
44.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3114
3.90 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4262
26404.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4520
248.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4439
34.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4172
102.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5583
273.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9308
126.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6294
5.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4383
39.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2180
69.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1807
69.8 images/sec |