| User | DenWil |
| Upload Date | Mon, 07 Dec 2020 07:31:22 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9550 |
| Motherboard | Dell Inc. 0Y9N5X |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Maximum Frequency | 3.49 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1063 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 785 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1101 | |
| Integer Score | 725 | |
| Floating Point Score | 862 | |
|
AES-XTS
|
1101
1.88 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
747
3.78 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
804
38.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
728
2.05 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
635
746.0 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
692
216.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
765
41.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
752
239.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
741
5.77 Klines/sec |
|
|
Camera
|
679
7.88 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
658
822.8 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
777
4811.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
738
40.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
736
5.67 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
740
18.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1262
61.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1460
19.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
950
762.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
747
6.69 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
789
25.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
916
35.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 3253 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4653 | |
| Integer Score | 3225 | |
| Floating Point Score | 3079 | |
|
AES-XTS
|
4653
7.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3757
19.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4032
190.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2625
7.40 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2744
3.22 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3145
985.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3642
197.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2958
942.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
3533
27.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2890
33.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3461
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4300
26641.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2997
164.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3309
25.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3699
91.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4998
245.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6764
92.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1411
1.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1906
17.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2394
76.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1984
76.7 images/sec |