| Upload Date | Sun, 06 Dec 2020 07:26:02 +0000 |
| Views | 47 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro Education (64-bit) |
| Model | WALTON PRELUDE N41 |
| Motherboard | To be filled by O.E.M. N41 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Celeron N4100 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Base Frequency | 1.09 GHz |
| Maximum Frequency | 2.28 GHz |
| Package | Socket 1090 FCBGA |
| Codename | Gemini Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 24.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 3.83 GB DDR4 SDRAM 1193 MHz |
| Single-Core Score | 209 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 165 | |
| Integer Score | 231 | |
| Floating Point Score | 170 | |
|
AES-XTS
|
165
287.9 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
207
1.05 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
318
15.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
232
654.7 KTE/sec |
|
|
HTML5
|
225
264.2 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
248
77.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
238
12.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
244
77.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
207
1.61 Klines/sec |
|
|
Camera
|
183
2.12 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
158
198.1 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
207
1285.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
144
7.92 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
179
1.38 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
229
5.65 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
316
15.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
269
3.66 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
165
132.1 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
116
1.04 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
135
4.32 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
82
3.18 images/sec |
| Multi-Core Score | 483 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 516 | |
| Integer Score | 447 | |
| Floating Point Score | 557 | |
|
AES-XTS
|
516
901.2 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
445
2.25 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
561
26.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
356
1.00 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
553
649.6 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
534
167.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
355
19.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
350
111.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
515
4.01 Klines/sec |
|
|
Camera
|
423
4.91 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
440
550.8 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
720
4462.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
569
31.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
685
5.28 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
667
16.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
732
35.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1143
15.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
761
610.8 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
421
3.77 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
352
11.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
207
7.99 images/sec |