| User | viktor-piscak |
| Upload Date | Sun, 13 Sep 2020 08:23:53 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Notebook P65_P67SG |
| Motherboard | Notebook P65_P67SG |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4720HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Maximum Frequency | 3.59 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 837 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1140 | |
| Integer Score | 777 | |
| Floating Point Score | 915 | |
|
AES-XTS
|
1140
1.94 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
681
3.44 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
901
42.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
690
1.95 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
745
874.3 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
790
247.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
795
43.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
837
266.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
832
6.49 Klines/sec |
|
|
Camera
|
752
8.71 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
727
909.4 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
890
5515.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
792
43.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
852
6.56 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
843
20.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1470
72.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1675
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
907
728.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
749
6.71 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
767
24.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
797
30.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 3270 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3661 | |
| Integer Score | 3187 | |
| Floating Point Score | 3383 | |
|
AES-XTS
|
3661
6.24 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3809
19.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4230
200.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2111
5.95 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2935
3.45 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3265
1.02 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3535
191.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3098
987.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
3273
25.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2907
33.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2567
3.21 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4541
28133.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3116
171.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3401
26.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3665
90.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4652
228.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6450
87.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4731
3.80 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3011
27.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2256
72.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1520
58.7 images/sec |