| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 12 Oct 2019 18:42:45 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1500 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1345 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1804 | |
| Integer Score | 1257 | |
| Floating Point Score | 1459 | |
|
AES-XTS
|
1804
3.07 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1313
6.64 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1424
67.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1130
3.19 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1184
1.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1202
376.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1284
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1264
402.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1278
9.96 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1253
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1309
1.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1283
7947.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1262
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1222
9.41 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1240
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2312
113.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2503
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1602
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1212
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1354
43.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1308
50.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5442 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6205 | |
| Integer Score | 5287 | |
| Floating Point Score | 5650 | |
|
AES-XTS
|
6205
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5912
29.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6639
314.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3695
10.4 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4731
5.56 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5286
1.66 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5814
315.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5083
1.58 MB/sec |
|
|
Clang
|
5996
46.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5019
58.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5869
7.34 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6537
40500.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4854
266.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5212
40.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5663
139.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7786
382.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10723
146.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7677
6.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5209
46.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3563
113.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2867
110.8 images/sec |