| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 13 Sep 2020 05:50:10 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Bitsum Highest Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.83 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1387 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1328 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1795 | |
| Integer Score | 1231 | |
| Floating Point Score | 1459 | |
|
AES-XTS
|
1795
3.06 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1268
6.41 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1483
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1222
3.45 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1206
1.42 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1206
377.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1250
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1114
354.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1199
9.34 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1164
13.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1303
1.63 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1299
8048.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1295
71.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1153
8.88 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1229
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2262
111.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2485
33.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1597
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1198
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1317
42.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1449
56.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 5173 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6124 | |
| Integer Score | 4933 | |
| Floating Point Score | 5535 | |
|
AES-XTS
|
6124
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5675
28.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6767
320.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3594
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4062
4.77 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4707
1.47 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5411
293.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4453
1.39 MB/sec |
|
|
Clang
|
5729
44.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4748
55.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5575
6.98 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6366
39438.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4648
255.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5118
39.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5659
139.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7804
382.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10659
145.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7775
6.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5051
45.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3475
111.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2752
106.3 images/sec |