| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 11 Sep 2020 07:33:15 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.83 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1387 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1368 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1816 | |
| Integer Score | 1280 | |
| Floating Point Score | 1484 | |
|
AES-XTS
|
1816
3.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1300
6.58 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1484
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1234
3.48 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1203
1.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1210
379.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1288
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1299
414.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1278
9.96 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1243
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1320
1.65 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1323
8199.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1290
70.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1235
9.51 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1216
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2299
112.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2541
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1626
1.31 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1209
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1358
43.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1458
56.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 5506 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6127 | |
| Integer Score | 5344 | |
| Floating Point Score | 5755 | |
|
AES-XTS
|
6127
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
6038
30.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
7031
332.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3548
10.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4821
5.66 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5381
1.69 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5824
316.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5133
1.60 MB/sec |
|
|
Clang
|
6052
47.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5029
58.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
6039
7.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
7028
43540.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4901
269.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5341
41.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5703
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8054
395.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10841
147.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7730
6.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5197
46.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3578
114.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2882
111.4 images/sec |