| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 07 Sep 2020 23:32:54 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1287 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1341 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1812 | |
| Integer Score | 1256 | |
| Floating Point Score | 1446 | |
|
AES-XTS
|
1812
3.09 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1212
6.13 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1488
70.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1168
3.29 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1192
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1194
374.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1267
68.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1297
413.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1273
9.92 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1242
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1254
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1304
8075.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1270
69.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1219
9.39 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1194
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2178
106.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2537
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1600
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1181
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1307
41.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1403
54.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5126 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5538 | |
| Integer Score | 5020 | |
| Floating Point Score | 5286 | |
|
AES-XTS
|
5538
9.44 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5558
28.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6849
324.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3430
9.67 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4454
5.23 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5128
1.61 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5605
304.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4801
1.49 MB/sec |
|
|
Clang
|
5653
44.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4464
51.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5097
6.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6692
41456.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4470
245.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5014
38.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5424
133.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7408
363.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10321
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7046
5.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4959
44.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3181
101.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2557
98.8 images/sec |