| User | Tranklukator |
| Upload Date | Mon, 07 Sep 2020 14:17:04 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X58A-UD5 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X58A-UD5 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-990X |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.47 GHz |
| Maximum Frequency | 4.13 GHz |
| Package | Socket 1366 LGA |
| Codename | Gulftown |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR3 SDRAM 799 MHz |
| Channels | 3 |
| Single-Core Score | 740 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 683 | |
| Integer Score | 742 | |
| Floating Point Score | 745 | |
|
AES-XTS
|
683
1.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
985
4.98 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
841
39.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
822
2.32 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
707
829.8 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
658
206.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
733
39.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
635
202.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
707
5.51 Klines/sec |
|
|
Camera
|
653
7.57 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
652
815.7 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
757
4690.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
611
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
763
5.87 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
781
19.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1277
62.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1262
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
798
641.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
521
4.67 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
914
29.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
354
13.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 4262 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4027 | |
| Integer Score | 4305 | |
| Floating Point Score | 4209 | |
|
AES-XTS
|
4027
6.86 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
6383
32.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5657
267.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2988
8.43 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4441
5.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4381
1.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4896
265.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3216
1.00 MB/sec |
|
|
Clang
|
4705
36.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3263
37.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4102
5.13 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5564
34471.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3601
197.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4930
38.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4914
121.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6081
298.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8275
112.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5404
4.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3328
29.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2967
94.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1373
53.1 images/sec |