| User | TwoHorus |
| Upload Date | Thu, 10 Oct 2019 21:59:10 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. GP70 2PE |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-175A |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 665 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 830 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1179 | |
| Integer Score | 770 | |
| Floating Point Score | 901 | |
|
AES-XTS
|
1179
2.01 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
849
4.29 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
882
41.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
705
1.99 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
704
826.2 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
748
234.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
749
40.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
801
255.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
786
6.12 Klines/sec |
|
|
Camera
|
730
8.46 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
779
974.9 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
846
5240.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
773
42.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
806
6.21 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
819
20.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1424
69.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1620
22.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
989
794.4 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
733
6.57 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
817
26.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
695
26.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 3159 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3369 | |
| Integer Score | 3071 | |
| Floating Point Score | 3316 | |
|
AES-XTS
|
3369
5.74 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3738
18.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3881
183.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2055
5.79 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2743
3.22 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3124
978.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3404
184.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2915
928.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
3395
26.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2824
32.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3460
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4033
24984.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2964
162.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3231
24.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3438
84.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4693
230.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6215
84.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4435
3.56 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2941
26.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2209
70.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1382
53.4 images/sec |