| User | AndRusha |
| Upload Date | Thu, 10 Oct 2019 20:12:15 +0000 |
| Views | 28 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME-CF |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper 1900X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.10 GHz |
| Package | Socket SP3r2 (4094) |
| Codename | Threadripper |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 841 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2003 | |
| Integer Score | 768 | |
| Floating Point Score | 807 | |
|
AES-XTS
|
2003
3.41 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
932
4.71 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1101
52.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
588
1.66 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
268
315.0 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
761
238.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
925
50.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
835
266.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
875
6.82 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1115
12.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
750
938.4 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
327
2027.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1159
63.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1042
8.02 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
575
14.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1524
74.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1846
25.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1313
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
572
5.12 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
350
11.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
748
28.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5229 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8877 | |
| Integer Score | 4473 | |
| Floating Point Score | 6258 | |
|
AES-XTS
|
8877
15.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
6339
32.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
7323
346.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3833
10.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2630
3.09 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2525
791.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6688
363.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2829
901.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
6209
48.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5163
59.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
6242
7.81 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
7423
45988.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7911
434.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4272
32.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7095
174.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6903
338.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12946
176.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10994
8.83 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6241
55.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4101
131.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2065
79.8 images/sec |