| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 03 Sep 2020 02:24:43 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1348 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1719 | |
| Integer Score | 1265 | |
| Floating Point Score | 1467 | |
|
AES-XTS
|
1719
2.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1268
6.41 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1472
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1224
3.45 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1157
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1193
373.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1281
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1307
416.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1266
9.86 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1238
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1290
1.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1311
8123.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1277
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1224
9.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1227
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2271
111.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2525
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1607
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1208
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1343
43.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1392
53.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5464 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6202 | |
| Integer Score | 5302 | |
| Floating Point Score | 5691 | |
|
AES-XTS
|
6202
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5865
29.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6932
327.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3571
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4788
5.62 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5354
1.68 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5812
315.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5136
1.60 MB/sec |
|
|
Clang
|
5998
46.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4969
57.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5913
7.40 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6978
43232.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4710
258.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5273
40.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5682
140.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7885
386.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10778
146.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7772
6.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5185
46.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3503
112.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2902
112.1 images/sec |