| User | ruben1990 |
| Upload Date | Fri, 28 Aug 2020 16:37:30 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Power Plan | Gebalanceerd |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 932 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1337 | |
| Integer Score | 895 | |
| Floating Point Score | 943 | |
|
AES-XTS
|
1337
2.28 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
936
4.74 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1006
47.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
935
2.64 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
900
1.06 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
893
279.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
977
53.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
914
291.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
744
5.80 Klines/sec |
|
|
Camera
|
786
9.11 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
665
831.9 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
848
5255.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
629
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
791
6.09 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
823
20.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1308
64.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1863
25.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1212
973.1 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
877
7.85 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
840
26.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1043
40.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 3843 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5162 | |
| Integer Score | 3653 | |
| Floating Point Score | 4034 | |
|
AES-XTS
|
5162
8.80 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4136
20.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4792
226.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2758
7.78 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3178
3.73 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3514
1.10 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4001
217.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3488
1.09 MB/sec |
|
|
Clang
|
3944
30.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3445
39.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3917
4.90 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4725
29272.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3305
181.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3724
28.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4144
102.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5654
277.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7474
101.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5512
4.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3585
32.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2602
83.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2244
86.7 images/sec |