| User | ruben1990 |
| Upload Date | Fri, 28 Aug 2020 16:34:08 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Power Plan | Gebalanceerd |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1028 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1372 | |
| Integer Score | 966 | |
| Floating Point Score | 1105 | |
|
AES-XTS
|
1372
2.34 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
934
4.72 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1106
52.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
958
2.70 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
908
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
893
279.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
988
53.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
989
315.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
970
7.56 Klines/sec |
|
|
Camera
|
960
11.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
940
1.18 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1005
6225.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
977
53.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
918
7.07 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
932
23.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1716
84.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1914
26.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1202
965.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
921
8.25 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
963
30.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1088
42.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 3587 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5184 | |
| Integer Score | 3319 | |
| Floating Point Score | 3902 | |
|
AES-XTS
|
5184
8.84 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4181
21.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4771
225.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2909
8.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3249
3.82 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3545
1.11 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3941
213.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1644
523.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
3240
25.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3481
40.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3541
4.43 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4672
28943.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3154
173.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3416
26.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3834
94.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5590
274.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7343
100.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5419
4.35 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3608
32.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2606
83.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2236
86.4 images/sec |