| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 28 Aug 2020 14:22:18 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.21 GHz |
| Maximum Frequency | 4.51 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1069 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1276 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1710 | |
| Integer Score | 1195 | |
| Floating Point Score | 1378 | |
|
AES-XTS
|
1710
2.91 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1215
6.15 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1389
65.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1137
3.21 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1125
1.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1127
353.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1199
65.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1223
389.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1200
9.35 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1164
13.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1229
1.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1238
7671.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1201
66.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1151
8.86 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1140
28.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2129
104.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2366
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1505
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1131
10.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1264
40.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1309
50.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 4972 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4918 | |
| Integer Score | 4876 | |
| Floating Point Score | 5188 | |
|
AES-XTS
|
4918
8.38 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5462
27.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6521
308.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3020
8.52 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4447
5.22 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5021
1.57 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5343
290.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4596
1.43 MB/sec |
|
|
Clang
|
5712
44.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4623
53.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5552
6.95 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6517
40376.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4552
250.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4995
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5186
127.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7025
344.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10013
136.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7188
5.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4815
43.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2953
94.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2389
92.3 images/sec |