| User | raschmidt87 |
| Upload Date | Sat, 27 Jun 2020 20:19:58 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 111-HR-E973 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-5775C |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.29 GHz |
| Maximum Frequency | 3.69 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Broadwell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 978 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1274 | |
| Integer Score | 917 | |
| Floating Point Score | 1061 | |
|
AES-XTS
|
1274
2.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
947
4.79 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1084
51.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
917
2.59 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
858
1.01 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
886
277.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
905
49.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
921
293.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
914
7.12 Klines/sec |
|
|
Camera
|
845
9.80 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
914
1.14 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1026
6354.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
863
47.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
956
7.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
966
23.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1609
78.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1871
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1206
968.5 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
809
7.25 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
958
30.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
908
35.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 3891 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3848 | |
| Integer Score | 3702 | |
| Floating Point Score | 4309 | |
|
AES-XTS
|
3848
6.56 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4866
24.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4740
224.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2885
8.14 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3093
3.63 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3621
1.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3954
214.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3367
1.05 MB/sec |
|
|
Clang
|
4083
31.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3220
37.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4159
5.20 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5000
30979.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3418
187.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3880
29.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4026
99.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6494
318.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7340
100.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5463
4.39 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3483
31.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3932
125.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2403
92.9 images/sec |