| User | raschmidt87 |
| Upload Date | Fri, 26 Jun 2020 21:45:13 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-A |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-5775C |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Maximum Frequency | 3.71 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Broadwell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 988 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1280 | |
| Integer Score | 922 | |
| Floating Point Score | 1083 | |
|
AES-XTS
|
1280
2.18 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
931
4.71 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1092
51.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
944
2.66 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
864
1.01 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
886
277.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
908
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
924
294.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
920
7.17 Klines/sec |
|
|
Camera
|
845
9.80 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
928
1.16 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1031
6384.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
863
47.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
960
7.39 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
975
24.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1621
79.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1882
25.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1218
978.3 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
856
7.66 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1008
32.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
974
37.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 3987 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3784 | |
| Integer Score | 3810 | |
| Floating Point Score | 4403 | |
|
AES-XTS
|
3784
6.45 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5005
25.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4902
231.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2944
8.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3264
3.83 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3595
1.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4113
223.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3487
1.09 MB/sec |
|
|
Clang
|
4164
32.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3342
38.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4189
5.24 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5112
31670.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3522
193.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3971
30.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4117
101.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6594
323.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7663
104.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5609
4.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3621
32.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3935
125.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2423
93.6 images/sec |