| User | raschmidt87 |
| Upload Date | Fri, 26 Jun 2020 21:38:27 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-A |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-5775C |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Maximum Frequency | 3.71 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Broadwell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 987 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1267 | |
| Integer Score | 925 | |
| Floating Point Score | 1075 | |
|
AES-XTS
|
1267
2.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
952
4.81 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1087
51.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
941
2.65 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
867
1.02 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
889
278.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
907
49.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
933
297.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
918
7.15 Klines/sec |
|
|
Camera
|
849
9.84 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
932
1.17 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1032
6394.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
860
47.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
962
7.40 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
976
24.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1629
79.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1852
25.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1210
971.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
854
7.65 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1007
32.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
913
35.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 3995 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3778 | |
| Integer Score | 3820 | |
| Floating Point Score | 4410 | |
|
AES-XTS
|
3778
6.44 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5000
25.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4880
230.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2916
8.22 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3268
3.84 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3690
1.16 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4084
221.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3552
1.11 MB/sec |
|
|
Clang
|
4184
32.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3323
38.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4204
5.26 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5078
31461.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3557
195.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3926
30.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4081
100.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6576
322.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7601
103.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5663
4.55 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3617
32.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3962
126.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2487
96.1 images/sec |