| User | cagiggywithit |
| Upload Date | Fri, 26 Jun 2020 20:06:08 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX TRX40-E GAMING |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper 3970X |
| Topology | 1 Processor, 32 Cores, 64 Threads |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket sTRX4 (4094) |
| Codename | Castle Peak |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 32 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 32 |
| L2 Cache | 512 KB x 32 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 8 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1137 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2048 | |
| Integer Score | 988 | |
| Floating Point Score | 1309 | |
|
AES-XTS
|
2048
3.49 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1169
5.91 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1197
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
882
2.49 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
801
940.9 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
860
269.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
969
52.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
966
307.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
969
7.55 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1163
13.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1231
1.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1134
7026.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1398
76.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1198
9.23 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1061
26.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2178
106.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2166
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1493
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
955
8.55 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1134
36.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1023
39.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 19780 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8099 | |
| Integer Score | 19239 | |
| Floating Point Score | 22898 | |
|
AES-XTS
|
8099
13.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
30804
155.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
35266
1.67 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
6038
17.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
27703
32.5 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
31397
9.84 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13040
707.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
10075
3.13 MB/sec |
|
|
Clang
|
35090
273.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
13729
159.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
16222
20.3 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
48389
299790.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
30027
1.65 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
39687
305.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16852
415.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
32806
1.61 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
32240
439.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
45653
36.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17364
155.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14909
476.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4604
177.9 images/sec |