| User | andreacantatore62 |
| Upload Date | Fri, 26 Jun 2020 14:17:37 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Inspiron 7577 |
| Motherboard | Dell Inc. |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 832 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1211 | |
| Integer Score | 760 | |
| Floating Point Score | 926 | |
|
AES-XTS
|
1211
2.06 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
673
3.40 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
889
42.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
722
2.04 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
741
869.6 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
718
225.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
814
44.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
812
258.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
783
6.10 Klines/sec |
|
|
Camera
|
714
8.28 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
706
883.9 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
857
5307.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
816
44.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
806
6.21 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
801
19.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1408
69.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1648
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1045
838.8 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
775
6.94 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
790
25.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
910
35.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 3392 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4289 | |
| Integer Score | 3148 | |
| Floating Point Score | 3772 | |
|
AES-XTS
|
4289
7.31 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3862
19.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4438
209.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2399
6.77 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2085
2.45 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2995
938.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3654
198.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3092
985.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
3421
26.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3063
35.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3603
4.51 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4631
28691.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3311
182.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3486
26.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3818
94.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5053
247.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7234
98.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4960
3.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3455
31.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2438
77.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1958
75.6 images/sec |