| Upload Date | Thu, 25 Jun 2020 14:06:50 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP EliteBook 840 G3 |
| Motherboard | HP 8079 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6600U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.39 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Skylake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 665 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 569 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 528 | |
| Integer Score | 565 | |
| Floating Point Score | 586 | |
|
AES-XTS
|
528
921.9 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
480
2.43 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
649
30.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
446
1.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
660
774.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
626
196.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
528
28.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
647
206.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
533
4.16 Klines/sec |
|
|
Camera
|
560
6.49 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
489
612.1 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
555
3438.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
577
31.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
434
3.34 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
553
13.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
793
38.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1028
14.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
760
610.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
510
4.57 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
467
14.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
505
19.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 1506 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2392 | |
| Integer Score | 1428 | |
| Floating Point Score | 1526 | |
|
AES-XTS
|
2392
4.08 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1520
7.69 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1763
83.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1082
3.05 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1288
1.51 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1403
439.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1583
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1423
453.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1629
12.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1287
14.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1218
1.52 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1916
11872.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1302
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1453
11.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1578
38.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1996
97.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2995
40.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2041
1.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1389
12.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
979
31.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
907
35.0 images/sec |