| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 25 Jun 2020 06:15:29 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1456 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1337 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1843 | |
| Integer Score | 1246 | |
| Floating Point Score | 1450 | |
|
AES-XTS
|
1843
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1223
6.18 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1473
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1147
3.23 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1176
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1188
372.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1260
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1304
415.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1230
9.58 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1238
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1247
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1292
8004.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1263
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1231
9.48 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1217
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2205
108.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2499
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1615
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1198
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1284
41.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1426
55.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 4700 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5701 | |
| Integer Score | 4511 | |
| Floating Point Score | 4941 | |
|
AES-XTS
|
5701
9.72 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4950
25.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6110
289.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3441
9.70 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4139
4.86 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4365
1.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4957
269.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4227
1.32 MB/sec |
|
|
Clang
|
4421
34.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4438
51.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4089
5.12 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5758
35675.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4484
246.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4503
34.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4982
122.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6832
335.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8769
119.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7190
5.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4688
42.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3235
103.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2772
107.1 images/sec |