| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 25 Jun 2020 02:30:29 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.85 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1078 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1329 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1840 | |
| Integer Score | 1241 | |
| Floating Point Score | 1436 | |
|
AES-XTS
|
1840
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1208
6.11 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1472
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1054
2.97 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1200
1.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1215
380.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1256
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1293
411.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1273
9.92 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1232
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1255
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1319
8170.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1277
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1219
9.38 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1183
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2220
108.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2495
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1591
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1185
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1259
40.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1332
51.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 4948 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4759 | |
| Integer Score | 4876 | |
| Floating Point Score | 5137 | |
|
AES-XTS
|
4759
8.11 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4987
25.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6747
319.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2930
8.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4563
5.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5095
1.60 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5252
285.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4791
1.49 MB/sec |
|
|
Clang
|
5704
44.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4732
54.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5374
6.72 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6572
40713.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4807
264.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5091
39.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5362
132.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6585
323.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10161
138.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7482
6.01 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4667
41.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2695
86.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2255
87.1 images/sec |