| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 23 Jun 2020 05:20:57 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.29 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1532 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1343 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1817 | |
| Integer Score | 1256 | |
| Floating Point Score | 1451 | |
|
AES-XTS
|
1817
3.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1244
6.29 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1463
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1173
3.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1168
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1208
378.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1281
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1311
417.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1265
9.85 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1217
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1274
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1306
8088.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1266
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1155
8.89 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1208
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2250
110.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2508
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1598
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1198
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1350
43.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1403
54.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5288 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6532 | |
| Integer Score | 5073 | |
| Floating Point Score | 5547 | |
|
AES-XTS
|
6532
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5663
28.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6249
295.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3734
10.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4519
5.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4949
1.55 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5596
303.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5071
1.58 MB/sec |
|
|
Clang
|
5658
44.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4691
54.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5504
6.89 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6646
41172.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4760
261.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5047
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5587
137.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7935
389.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10683
145.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7618
6.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4657
41.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3479
111.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2977
115.0 images/sec |