| Upload Date | Tue, 23 Jun 2020 05:03:46 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. H270-HD3 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. H270-HD3-CF |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-7100 |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Maximum Frequency | 2.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1067 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 540 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 767 | |
| Integer Score | 519 | |
| Floating Point Score | 549 | |
|
AES-XTS
|
767
1.31 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
509
2.57 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
606
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
532
1.50 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
456
534.9 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
488
153.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
533
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
531
169.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
519
4.04 Klines/sec |
|
|
Camera
|
508
5.89 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
457
571.4 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
534
3307.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
504
27.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
498
3.83 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
519
12.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
651
32.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
804
11.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
643
516.1 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
493
4.42 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
509
16.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
512
19.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 1243 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2004 | |
| Integer Score | 1164 | |
| Floating Point Score | 1287 | |
|
AES-XTS
|
2004
3.42 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1298
6.56 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1399
66.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1288
3.63 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
929
1.09 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1090
341.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1219
66.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1105
352.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1176
9.16 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1046
12.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1116
1.40 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1373
8506.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
964
53.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1042
8.02 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1225
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1911
93.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2248
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1570
1.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1067
9.56 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1141
36.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1038
40.1 images/sec |